> Регіональні новини > Знай наших

При першій зустрічі з цією невисокою на зріст 20-річною дівчиною важко повірити, що вона виконує присідання зі штангою, вагою 127,5 кг, вижимає лежачи 80 кг і піднімає у становій тязі 130 кг, маючи власну вагу 46,5 кг. Мова йде про майстра спорту України з пауерліфтингу студентку 2-го курсу факультету фізичного виховання і спорту Ужгородського національного університету, члена Української партії Єлизавету Бан.

Почалась її дружба із спортом у шкільні роки із захоплення легкою атлетикою, згодом Ліза стала чемпіонкою Закарпаття серед  дівчат з футболу і боксу. Ставши студенткою УжНУ, дівчина захопилася штангою і з вересня 2009 року почала займатись в університетській секції пауерліфтингу під керівництвом старшого викладача, члена Української партії Андрія Федорішка.

Вже через два місяці занять Єлизавета Бан виграла кубок області у ваговій категорії до 48 кг з результатом, вищим за норматив кандидата у майстри спорту, а ще через три тижні посіла 6-е місце на Кубку України і стала бронзовою призеркою чемпіонату України серед студентів.

У квітні 2010 року до неї прийшов перший успіх на всеукраїнському помості:  на юніорському чемпіонаті України, що проходив у Коломиї, вона стала чемпіонкою у вазі до 48 кг з результатом 287,5 кг. Це досягнення дало їй змогу потрапити до збірної команди країни, у складі якої вона взяла участь у молодіжному чемпіонаті світу, що пройшов у серпні у чеському місті Плзень. Там ужгородка посіла сьоме місце з сумою триборства 300 кг і вперше виконала норматив майстра спорту України, прозаймавшись пауерліфтингом всього 11 місяців, що є унікальним для закарпатського спорту сильних. Це високе звання було їй присвоєне у листопаді того ж року. Завершила ж сезон-2010 Єлизавета на золотій ноті: у грудні вона стала володаркою Кубку України і чемпіонкою України серед студентів.

2011 рік спортсменка почала з виступу на чемпіонаті України, що пройшов у лютому у Полтаві, де виборола серед жінок у ваговій категорії до 47 кг чотири срібні медалі (у сумі триборства і окремих вправах). Через місяць Ліза змагалась у Тернополі на чемпіонаті України з пауерліфтингу у жимі лежачи, на якому посіла перше місце серед юніорок у категорії до 47 кг і здобула титул абсолютної чемпіонки, показавши кращий результат з усіх вагових категорій. У квітні вона взяла участь у 5-х спортивних іграх молоді України, що пройшли у Глухові, де, незважаючи на хворобу, мужньо змагалася і посіла друге місце з результатом 317,5 кг.

За підсумками 2010 року Єлизавета Бан включена до п’ятірки кращих спортсменів Закарпатської області з неолімпійських видів спорту, нагороджена Почесною відзнакою Ужгородської міської ради.

Зараз спортсменка увійшла до складу молодіжної збірної команди України і готується до виступу на чемпіонаті світу з пауерліфтингу у жимі лежачи, що пройде наприкінці травня в Австрії.

Про шанси Єлизавети на всесвітньому помості розповідає її тренер Андрій Федорішко, який за останні 8 років підготував шістьох майстрів спорту і майстра спорту міжнародного класу: «З результатом, який Ліза зараз показує, реально боротись за третє місце, але маємо ще майже 6 тижнів підготовки, тож якщо додати кілограмів п’ ять, можна позмагатися й за «срібло». От якби вдалось їй зігнати власну вагу до 43 кг, над чим працюємо, то й чемпіонський титул здобути до снаги. Проте будь-яка нагорода чемпіонату світу для спортсменки, яка займається пауерліфтингом трохи більше півтора року, буде великим успіхом».