> Регіональні новини > Олег Березюк: Вивчення звичаєвого права Запорізької Січі корисне і у процесі побудови правової системи сучасної України

У Запоріжжі відбувся конкурс наукових робіт «Звичаєве право Запорізької Січі». Організаторами заходу виступили Запорізький національний університет, громадська організація "Українське юридичне товариство" та громаська організація "Всеукраїнська федерація "Спас".

Голова політради Української партії, голова громадської організації «Українське юридичне товариство» Олег Березюк привітав учасників конкурсу. Під час виступу він звернув увагу на високий рівень наукових досліджень в галузі звичаєвого права Запорізької Січі, проведених студентами юридичного факультету Запорізького національного університету. Олег Березюк наголосив, що дані праці мають не лише теоретичне, а й практичне значення.

За його словами, норми звичаєвого права діяли бездоганно і забезпечували політичну стабільність на Січі. Їх знали практично всі мешканці Запоріжжя, що свідчить про високий рівень правової культури запорізьких козаків. Варто звернути увагу, що Запорізька Січ проіснувала майже 300 років, і не в останню чергу це було завдяки тому, що правові норми, які регулювали суспільні відносини, були простими, зрозумілими і справедливими. Це дозволяло козакам гасити конфлікти ще на початку їхнього виникнення і забезпечувати внутрішню стабільність, що у свою чергу гарантувало високу організацію суспільного життя запорожців. Саме завдяки внутрішній стабільності демократична республіка, якою по суті була Запорізька Січ, змогла так довго проіснувати у ворожому оточенні монархічних країн, таких як Королівська Польща, Оттоманська Порта і Царська Росія.

Крім того, переконаний голова Товариства, вивчення звичаєвого права Запорізької Січі корисне і у процесі побудови правової системи сучасної України. «Ми маємо знати, хто ми і звідки. Це допоможе нам краще зрозуміти самих себе і те, які саме юридичні норми будуть найбільш ефективно регулювати правовідносини в українському суспільстві».

Олег Березюк нагадав слова відомого французького вченого Гюстава Лебона «Мертві тримають живих», це означає, що кожен народ має свою історію, яка суттєво впливає на формування його ментальності. Саме тому можна стверджувати, що значна кількість правових норм, які успішно регулювали суспільні відносини у Запорізькій Січі, може бути використана для формування сучасного українського законодавства. Навіщо змінювати те, що пройшло випробування часом і добре себе зарекомендувало? Звісно, що з тієї пори пройшло багато часу і можна використовувати далеко не всі юридичні норми, що діяли на Січі. Але багато що можна і запозичити. Саме такий підхід застосовують у Великобританії. Загальновідомим є те, що британські юристи до цього часу застосовують правові звичаї, які зародились ще у середньовіччі.

У своєму виступі Олег Березюк звернув увагу, що першою писаною Конституцією у Європі була Конституція Пилипа Орлика, і це свідчить про те, що наш народ з давніх-давен прагнув мати власну державу. «На сучасному етапі розвитку української державності триває активний конституційний процес. Ми шукаємо оптимальну форму організації державної влади і суспільства, і тут нам неоцінену допомогу міг би надати досвід наших предків – запорізьких козаків».

Голова політради наголосив, що Українська партія і Українське юридичне товариство і надалі будуть стимулювати проведення наукових досліджень в галузі звичаєвого права в вищих навчальних закладах України, що сприятиме поширенню знань про древні правові звичаї нашого народу в українському суспільстві.

Прес-служба Української партії


Повернутися