> Заяви > Звернення з нагоди Дня української писемності та мови

Українська мова вимагає бережного ставлення, сприяння та підтримки з боку держави щодо її розвитку та функціонування як державної за нині чинним Законом про мови у всіх царинах суспільного життя: культурному, політичному, економічному, інформаційному.

Така ситуація склалася передусім тому, що впродовж більш як 300 років Україна, не маючи власної державності, перебувала в складі кількох імперій, насамперед, російської, яка найбільше приклалася до того, щоб знищити українську мову, церкву, політичну еліту, унеможливити постання української держави (http://sicheslav.50g.com/history11.htm).

Згідно з переписом 2001 року, українську мову вважали рідною 67,5% населення України, що на 2,8 відсоткового пункту більше, ніж за даними перепису 1989 року. Російську мову визначили як рідну 29,6% населення – у порівнянні з попереднім переписом цей показник зменшився на 3,2 відсоткового пункту.

За результатами дослідження «Мовний баланс України у 2008-09 роках» movnyibalans-povniy2.pdf маємо таку картину.

У відсотковому співвідношенні української та російської мов у телевізійному ефірі з урахуванням реклами 55,6% трансляцій припадають на українську мову, 44,3% - на російську. Якщо рекламу не враховувати, то співвідношення істотно змінюється: українська мова - 41,4%, російська - 58,6%.

На газетному та журнальному ринках України переважає російська мова у співвідношенні відповідно 68% на 32% та 90% на 10% (дані Книжкової палати України при Держкомтелерадіо). Присутність української мови в друкованих медіа забезпечується значною мірою лише завдяки україномовній рекламі, яка згідно з чинним законодавством є обов'язковою.

У кінотеатральному прокаті в 2008-09 роках переважали фільми, дубльовані українською мовою. Водночас, частка російськомовних фільмокопій становила 28% (інформація від Державної служби кінематографії за 2008-09 роки). Стосовно поширеності мов на носіях для домашнього кіноперегляду беззаперечним є тотальне домінування російської (за даними «Мовного балансу»).

На книжкову ринку України цілком переважає російська мова: на 9 книжок російською припадає лише одна українська (оцінка Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів).

Лише 7% громадян України відносять мовне питання, а саме державний статус російської мови, до числа 25 основних життєвих проблем, що їх непокоять (опитування Всеукраїнської соціологічної служби, проведене у грудні 2009 року).

Українці, звертаємося насамперед до Вас, до тих, для кого українська мова - це мова матері, до тих, хто хоче, щоб його діти і внуки залишалися українцями, берегли свою мову, були свідомі того, що з втратою мови ми можемо втратити незалежність нашої держави. Ми можемо зникнути з карти світу, як нині зникають десятки малочисельних народів Російської федерації та інших наддержав. Завжди пам’ятаймо слова українського письменника Віктора Баранова: «що є у нас мова, і що українська вона, без якої наш край - територія, а не Вкраїна».

Тож сили, волі і мудрості нам зберегти свою мову, свою національну гідність!

Центральний провід Української партії


Повернутися