> Публікації > На Хортиці відсвяткували Покрову у козацькому дусі

завдяки Благодійному Фонду Олега Канівця представники Львівщини мали змогу побувати на славному козацькому святі

ІІ Всеукраїнський козацький фестиваль «Покрова на Хортиці» завершився цими вихідними у Запоріжжі. Адже на ці дні випало одразу три величних свята – День українського козацтва, День визволення Запоріжжя та День Покрови Пресвятої Богородиці. Тому, безпосередньо на острові, на території Січі, уперше пройшло богослужіння у місцевій козацькій церкві. Одним із найцікавіших заходів став ХV-й Міжнародний фестиваль козацьких бойових та традиційних мистецтв «Спас на Хортиці» імені Анатолія Єрмака, великого патріота, колишнього Народного депутата України, члена групи «Антимафія».

Як зауважив Президент Всеукраїнської федерації національних єдиноборств «Спас» Олександр Притула: «Такі фестивалі – це кроки до відродження української духовності, національної гідності, підвищення рівня поінформованості суспільства, насамперед молоді, про українські традиції та звичаї, привернення уваги громадськості до відродження історико-культурної спадщини українського народу – національних бойових мистецтв, відродження звичаю степової воїнської культури. Адже доведено, що спас і гопак – не вигадки, а цілісні системи вишколу українця-воїна, взагалі слов’янина-воїна».

Зазначимо, що саме на персональне запрошення Олександра Притули делегація наших краян зі Стрия, Жидачева та Львова прибула до козацького краю. До складу делегації входили громадські діячі, спортивні тренери та представники Львівської крайової організації Української партії. Організатором поїздки виступив Благодійний фонд Олега Канівця «Добре серце».

Козаки змагалися лава на лаву

Розпочався фестиваль бойових козацьких мистецтв «Спас» 12-го жовтня в запорізькому палаці спорту «Юність». В першості України з рукопашу «Спас» та в Кубку Європи з українського рукопашу ім. А. Єрмака взяли участь кращі представники традиційних бойових мистецтв з трьох країн: України, Росії та Білорусії. У різних вагових категоріях свою бойову майстерність випробували більше 100 спортсменів: 80 учасників було заявлено на відкритій першості, та близько 20 учасників поборолися у відбірних поєдинках на Кубок ім. А. Єрмака.

Система Спасу включає в себе декілька напрямків, які гармонійно поєднуються між собою. До спортивного напрямку – український рукопаш «Спас» належить вид спортивного одноборства, оснований на козацькій традиції ведення бою і включає в себе кращі досягнення світу єдиноборств. А загалом бойова система «Спас» містить у собі кілька напрямків: військово-прикладний, фольклорно-мистецький, науковий та оздоровчо-лікувальний.

Цю систему козацьких знань охоче переймають люди різного віку, адже йдеться не лише про силові єдиноборства. Мова йде про знання  воїнських звичаїв, традицій, обрядів, які формують світогляд козака-воїна. Також простежується дуже серйозний підхід до методів вивчення проявів «Спасу» і його впливу як на розвиток особистості, так і можливості позитивного впливу спасу на розвиток суспільства.

Кульмінацією Фестивалю став острів Хортиця, де безпосередньо біля пам’ятника Тарасу Бульбі відбулися фінальні козацькі змагання «лава на лаву». Це коли дві команди дужих чоловіків, кількісно до двадцяти п’яти чоловік сходяться супроти у двобої, намагаючись виштовхнути супротивника за спеціально відведену межу. Цікаво, що межовими ознаками для цього слугує саме козацька зброя – увіткнуті у землю шаблюки, списи тощо. У цьому двобої зійшлися команди Запоріжжя та Дніпропетровської області, і перемогу здобули гості, чия загальна вага лави становила понад три тонни сто кілограмів.

Впродовж Фестивалю відбувалися також показові виступи шкіл національних бойових мистецтв – України, Росії, Білорусі. Святкові дійства супроводжувалися концертними заходами із різних майданчиків не лише на Хортиці, але і в самому Запоріжжі. Окремо слід відзначити майстер класи із народних ремесел, театралізовані дійства за історичними козацькими мотивами. За бажанням кожен відвідувач зміг повправлятися у стрільбі з лука, киданні ножів чи бойових сокир.

По завершенні Фестивалю тисячі гостей готувалися до від’їзду. У когось було піднесення від відчутого козацького мужнього духу, у когось легкий смуток. Але ніхто не залишився байдужим. Бо вільне козацьке мистецтво завжди об’єднуватиме сильних людей, нас, українців, та наших гостей із закордону. Вільні козацькі звичаї – це наш дух, наша спільна історія, – коли лави Запорізьких козаків вважалися наймобільнішою боєздатною армією Європи. І це була реальна сила із котрою рахувалися інші держави, котру боялися і поважали. Ці традиції і звитяги назавжди залишатимуться в нас самих, доки ми знатимемо і будемо пам’ятати власну історію, власну культуру, наші звичаї України.

Олег Короташ, учасник Фестивалю


Повернутися