> Публікації > Українська партія на круглому столі «Інвестиції в Україні:проблеми і перспективи»

На днях в агенції Укрінформ відбувся круглий стіл, присвячений проблемам та перспективам іноземних інвестицій в нашу країну. Члени Української партії взяли активну участь у його підготовці та проведенні. На початку заходу Голова Союзу юристів України Станіслав Піскун нагородив Почесною відзнакою «Видатний юрист України» голову Київської міської організації Української партії, голову Українського юридичного товариства Олега Березюка за заслуги перед нашою державою.

Із вступним словом до присутніх звернувся Голова Всесвітнього конгресу юристів України Валерій Євдокімов, який звернув увагу присутніх на тісний взаємозв’язок між рівнем корупції в державі і відповідним рівнем зовнішніх інвестицій. Наступні виступаючі, серед яких були такі авторитетні особи як екс-генеральні прокурори України Віктор Шишкін та Святослав Піскун, екс-заступник Голови СБУ, генерал Олександр Скіпальський, видатні українські юристи Микола Сірий, Станіслав Батрин, Віктор Крюков, Володимир Ліпкан та представник Мінюсту України Анна Благовісна, а також представники іноземного бізнесу: Шейх Імад Абу Аль-Руб (Саудівська Аравія/Катар), Олександр Кіпіані (Грузія), Малгожата Курята та Марчін Коссек (Швейцарія) констатували, що поки-що Україна виглядає непривабливо в сфері залучення інвестицій, хоча є позитивні зрушення: в правовому полі в 2015 році з’явилося нарешті поняття «незаконне збагачення», з’явилось також вперше Національне Антикорупційне Бюро, яке активно зайнялось розслідуваннями на предмет корупції державними чиновниками вищих ланок.

В період розвалу СРСР Україна мала найкращі (за оцінками німецьких експертів) промислові можливості для наближення до європейських стандартів, які були знівельовані чи знищені конкурентами з Росії за останні 25 років. Інноваційні проекти носили формальний характер, нові технологічні проекти не розглядалися роками, а той десятиліттями. Зараз, на думку експертів, у нашої держави є два вороги: зовнішній – агресія Росії, та внутрішній – корупція починаючи з найвищих посадових осіб держави. За свідченнями закордонних ЗМІ Україна виявилась серед найбільш корумпованих країн світу. І найбільша загроза виходить від найвищого керівництва, яке або саме малює корупційні схеми, або їх прикриває, використовуючи свої посадові можливості. Як приклад, експерти навели всім відому із повідомлень ЗМІ ситуацію навколо державного акціонерного товариства «Житомирська кондитерська фабрика».

Інвестиції є індикатором довіри до політико-правової ситуації, яка склалася в країні. Тому проблема №1 для нас – це не Путін і його агресія, а корумпованість нашої влади, яка цю агресію допустила. Україну будуть реально підтримувати лише тоді, коли в ній з’явиться чесна влада, яка буде захищати в першу чергу національні, а не свої корпоративні інтереси. Коли вона буде захищати інвестиції від рейдерства і корупційних схем, використовуючи кращий світовий досвід. Потрібна повна заміна людей старого управління державою і економікою. Інвестиційна тема є найважливішою темою для життя сучасної України, після війни і корупції. Структура інвестицій за останні 20 років створили олігархічну систему України, яка повністю вичерпала себе, а інвестиції терміново потрібні зараз в середній клас. Нам потрібні інвестиції не в сільське господарство і енергетику, як це було дотепер, а в першу чергу у новітні технології і для цього є всі передумови. Україна володіє безцінним скарбом – і це не земля, а високоосвічена креативна молодь, і цей скарб потрібно берегти, а не розкидатися ним по світу. Для успішності збільшення інвестицій потрібна в першу чергу відкритість та ефективність їх використання. В України є величезні можливості для успішного залучення іноземних інвестицій, але все впирається роками в довіру-недовіру інвесторів. Тим більше, коли найвищі державні посадовці розкидаються під час війни безвідповідальними заявами, що тільки відлякують можливих інвесторів. І ніхто не несе за це ніякої відповідальності.

За словами шейха Імада Абу Аль-Рубі, який мав численні зустрічі з керівниками більшості країн Близького Сходу, ці держави готові сьогодні вкладати сотні мільярдів доларів у виробничі потужності в нашій країні, але не можуть, бо бояться корупції, яка в нас процвітає, та непрозорості українського законодавства. Без кардинального вирішення проблеми корупції у всіх гілках влади про масштабні інвестиції можна хіба що мріяти. Експерти звернули увагу і на нестабільність законодавчої бази в Україні. Кожен наступний президент «святим обов’язком» для себе вважає зміну законодавства та переписування вкотре Основного закону під себе. Очікувати порядку і відповідно зростання інвестицій в країну при такій правовій нестабільності не варто. Хоча головна проблема полягає навіть не в частій зміні законодавства чи навіть положень Конституції, а в їх щоденному дотриманні і безумовному виконанні всіма владоможцями і простими громадянами. Наша влада є похідною від нас, і від нас залежить певною мірою її поведінка і рішення, які вона приймає. Тому покладатися потрібно не на державу, а на адекватне вимогам часу суспільство і політично зрілу націю, яка твориться на наших очах. Кожен громадянин має нести відповідальність за стан справ у своїй державі, хоча відповідальність людей у владі на порядок більша за відповідальність окремого громадянина не наділеного владою.

Георгій Лук’янчук

Повернутися