Партнери

 
 
Головна » Публікації » Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається
29-05-2012, 06:51
Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається

Нещодавно у Верховній Раді України намагалися розглянути проекту закону України «Про засади державної мовної політики» під авторством С. В. Ківалова та В. В. Колесніченка.

Всім відомо, що цим законопроектом народні депутати бажають ввести другу державну мову – російську. Але гарно подавши його під соусом регіональної мови, вони навіть самі не розуміють, який створюють конфуз на території України.

У статті 7 п. 3 з цього славнозвісного закону, а саме «Право ініціювання питання щодо застосування заходів, спрямовані на використання регіональних мов або мов меншин належить також мешканцям території на якій поширена ця мова. У разі збору підписів понад 10 відсотків осіб, які мешкають на певній території місцева рада зобов'язана прийняти відповідне рішення протягом 30 днів з моменту надходження підписних листів. Дії, або бездіяльність місцевої ради може бути оскаржена до суду в порядку адміністративного судочинства».

З цього випливає, що якщо на певній території села, селища, міста проживає більше 10% певного етносу, то вони можуть вимагати ввести їхню національну мову як регіональну мови.

Уявіть собі, в одному районному центрі проживають – 50 % українців, 15 % росіян, 15 % румун, 10% угорців, 10% болгар. Чи не здасться вам казусом, що в цьому районі державною мовою буде українська, а регіональних буде аж чотири: російська, румунська, угорська та болгарська. Якщо дана ситуація повториться в кожному регіоні – що ж тоді залишиться від української мови?

А зараз давайте проаналізуємо мовне питання на теренах Чернівецької області. Відповідно до перепису населення 2001 року та статистики на теренах Чернівецької області проживає:

1) українців – 75 %,

2) румунів – 12,5 %,

3) молдаван – 7,3 %,

4) росіян – 4,1 %.

Отже, по всій території Чернівецької області потрібно зробити регіональною мовою румунську. Але румуни і так переконані, що Буковина, Чернівці – це маленька Румунія. То зараз руками народних обранців ми зробимо Румунії подарунок у вигляді регіональної мови.

Якщо взяти до уваги районні центри Чернівецької області та їхній етнічний склад, то побачимо, що українці масово проживають в більшості районних центрів області окрім Герцаївського району (там перевага за румунами – 91,5 %) та Новоселицького району (де масово проживають молдавани – 57,5 %). Виходячи з цих даних, регіональною румунську мову зможуть ввести в таких районних центрах як Герцаївський, Глибоцький, Сторожинецький район, молдавська мова буде регіональною в Новоселицькому районі, а російська в м. Новодністровськ та м. Чернівці, де більше 10 % населення назвало себе росіянами.

Отже, маючи суперечку зараз з Румунією за територіальним питанням, то після прийняття цього закону будемо мати ще одну – мовну.

Ось такий подарунок готує влада своїм виборцям по всій Україні. І мало того, що весь Схід та Південь буде мати регіональною російську мову, а Крим ще на додачу кримськотатарську, Одеська область болгарську, місцями – гагаузьку та молдавську, Закарпаття – угорську, русинську та місцями румунську.

Так ось що чекає нашу Україну: замість однієї мови буде багатомовність.

Звертаюся до народних депутатів України прислів'ям: «Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається». Шановні депутати, якщо Вам соромно розмовляти українською мовою, то складіть з себе повноваження народних обранців, бо ви не гідні ними бути.

Віталій Тельпов, голова Чернівецької крайової організації Української партії
Інші новини:
 
Фотогалерея
Хмаринка тегів