Партнери
 
 
Головна » Публікації » ВІД МАРКІЯНА ДО ТАРАСА…
13-08-2012, 05:18
ВІД МАРКІЯНА ДО ТАРАСА…

Львівське обласне громадське патріотичне об’єднання «Український ЧИН» ініціює продовження довершення меморіально-історичного комплексу на Білій горі біля села Підлився Золочівського району, де народився Маркіян Шашкевич, в честь його 200-ліття.

В першу неділю  серпня, як відновлена традиція, (цьогоріч  п’ятого серпня) відбулися заходи по вшануванню несправедливо забутого, уже в наш час – на державному рівні, просвітителя-поета та великого патріота України Маркіяна Шашкевича, а також буде презентовано проект майбутнього комплексу.

Велична постать Маркіяна Шашкевича у сучасній Україні (на всеукраїнському рівні)  не достатньо знана і вшанована. За своє не довге життя отець Маркіян зумів відродити українське слово, українську мову, українську книгу, зберегти та передати наступним поколінням численні скарби  українського фольклору, а найголовніше – пробудити національну свідомість, гідність галичан-українців.

Безумовно, за потужний вклад у пробудження і збереження української національної свідомості постать Маркіяна Шашкевича співмірна Тарасові Шевченку. Це ДВА ВЕЛЕТИ УКРАЇНСЬКОГО ДУХУ, що єднали ВСЕ УКРАЇНСЬКЕ ДОКУПИ – МАРКІЯН це робив у Австро-Угорській імперії, ТАРАС – у Російській імперії, МАРКІЯН «розпочав» це робити три роки раніше і на своєму життєвому коротшому шляху судилося Йому скоріше піти…, а,  як би розквіт його ТАЛАНТ!!!, але СОНЦЕ його так скоро зайшло… 

Тож варто вшанувати пам'ять великого і безстрашного патріота, провісника Української держави та довершити меморіально-історичний комплекс у його рідному краю.

Таку ідею виношували галичани-українці ще з кінця 19-го століття – в пам’ять і славу свого краянина отця Маркіяна  хотіли на Білій горі спорудити великий храм на всю округу, дім милосердя для хворих старших людей і дітей сиріт, табір для вишколу пластунів, відкриту арену  для народних фестинів – вистав, хорових співів, зібрань українців. Встигли спорудити тільки величний - 25-ти метровий Хрест, та на жаль цьому перешкодила перша світова війна, а потім знову  «по черзі наші вороженьки» - наші «визволителі»… Дай Боже, щоб БІЛЬШЕ НІКОЛИ І НІХТО НАС НЕ ВИЗВОЛЯВ- ми собі і нікому ТАКОГО не бажаєм !!!

Принагідно згадаємо  світлої пам’яті отця Володимира Кальбу – пароха села Соколівка, голову Золочівського  повітового  товариства  «Просвіта»  імені Маркіяна  Шашкевича, який безпосередньо  організовував спорудження величного Хреста на Білій горі. Так  вже  судилося  цьому великому, натхненному духовному пастирю в ході будови та на посвяченні пам’ятника (21 жовтня 1911р. був сильний вітер на горі) простудитися  і через рік піти з життя. Вдячні краяни в Соколівці уже тепер поставили Йому пам’ятник.

Наступнику  і продовжувачу цієї великої програми сільському вчителю Федору Заяцю, якого благословив на цю святу справу о.Володимир Кальба не вдалось довершити задуми  автора пам’ятника -  архітектора Олександра Лушпинського  з  багатьох особистих  і  вищезгаданих об’єктивних причин. Які  визначальні паралелі в часі можна собі уявити – є багато однодумців…, але вони збоку спостерігають…, а  робити мусять «одинаки, яким ВСЬО  ТРЕБА»… - тому результат був такий – сумний. Але це було, а тепер буде інакше –справу продовжимо МИ – «Український ЧИН».

Біла гора повинна стати ще однією вершиною українського духу, як Чернеча гора у Каневі. Для цього пропонується біля величного Хреста, який був споруджений сто років тому в честь отця Маркіяна і буде далі залишатись домінантою, розмістити симетрично, з обох боків композицію з  пам’ятником Маркіянові Шашкевичу та монументальну композицію Пам’яті та Слави Січових Стрільців. Разом ці три складові  творять  меморіально-історичний комплекс.

Протягом двох років безкінечної тяганини чиновників, ініціатори проекту заручились підтримкою більш як тридцятидвох громадських, наукових організацій, Національних університетів, творчих Спілок та благочинних фондів Львівщини. Ця цифра є символічною, адже саме 32 роки прожив Маркіян Шашкевич.

Ініціативу довершення меморіально-історичного комплексу підтримують такі відомі люди - п. І. Вакарчук, п. Б. Гудзяк, п. Ю.Бобало,  міський голова Золочева  п. І. Гриньків, сільський голова Білокамінської сільської ради п. В.Важний,  голови інших сільських рад Золочівського району, сусідніх районів  та багато інших відомих особистостей, що творять Україну сьогодні.

Єдині, кому байдуже  до проекту, це обласні, районні чиновники, котрі тривалий час «знаходили» виправдання своєму негативному рішенню стосовно довершення меморіально-історичного комплексу на  Білій горі.

Та зусиллям усієї вищезгаданої громади ця ідея переросла в дію. Тому п’ятого серпня на Білій горі, у рідному краю Маркіяна Шашкевича, ми відсвяткували відновлену традицію  «зустрічі» з отцем Маркіяном – будителем національної свідомості, гідності галичан.

Уже настав наш час і уже ми  повинні достойно вшановувати великих і вірних синів матері України, патріотів своєї нації.

Громадське патріотичне об’єднання «Український чин»  допоможе справжнім патріотам України достойно вшанувати своїх героїв і МИ-українці під гаслом «від Маркіяна до Тараса» до 200-ліття Тараса Шевченка  довершимо розпочату справу нашими прабатьками, довершимо меморіально-історичний комплекс і будуть « з’єднані навічно» БІЛА гора з ЧЕРНЕЧОЮ горою!!!

 

Михайло Дуриш, голова Львівського обласного громадського патріотичного об’єднання «Український ЧИН», заступник голови Української партії  

 
Інші новини:
 
Фотогалерея
Хмаринка тегів