Партнери

 
 
Головна » Публікації » Олег Березюк: Переатестація суддів – голий популізм і окозамилювання
19-02-2016, 13:52
Олег Березюк: Переатестація суддів – голий популізм і окозамилювання

В Україні розпочалася переатестація суддів. На оцінювання викликається близько ста суддів, у яких закінчилися повноваження у зв'язку із закінченням 5-річного терміну їх призначення. Про це заявила голова Ради суддів України Валентина Симоненко. За її словами, оцінювання знань суддів буде дводенним: на першому етапі випробовувані здаватимуть іспит, що складається зі знань «правових позицій Верховного суду і Європейського суду». А на другому етапі судді пройдуть співбесіду – за результатами дослідження суддівського досьє і на підставі даних, які цікавлять, наприклад, громадські організації. До слова, передбачається і трансляція переатестації.

Голова Київської міської крайової організації Української партії, член політради УП Олег Березюк в інтерв'ю радіостанції Голос Столиці висловив упевненість, що процес переатестації суддів буде непродуктивним.

- Якими можуть бути результати переатестації суддів?

– Я абсолютно переконаний, що цей процес буде абсолютно непродуктивним. Якщо суддя, отримавши вищу юридичну освіту у свій час, працювавши на посаді судді, деградував, то очевидно, що він не пройде ніяку переатестацію. І взагалі його переатестовувати не треба. Тут треба давати оцінку трошки по-іншому. Це ж не студент університету, який проходить процедуру складання іспитів. Якщо суддя прийняв неправосудне рішення, є два моменти. Перше – це якщо він зробив це не свідомо, а внаслідок помилки, тоді вища інстанція має скасувати це рішення і постановити новий вирок чи рішення. І після цього вже ставити питання про звільнення судді з посади як того, що не відповідає займаній посаді. Якщо суддя зробив це з умислом, є стаття Кримінального кодексу, яка передбачає кримінальну відповідальність за постановлення суддею неправосудного рішення, постанови чи вироку. Тому переатестація буде черговим відволіканням уваги людей. Люди будуть сподіватися, що після цієї переатестації в нас якість суддів буде іншою. А я абсолютно переконаний в тому, що це не так. Це чергове окозамилювання.

- І всі судді, які деградували, будуть на своїх місцях?

– Я сподіваюся, що судді,які деградували, не будуть на своїх місцях. Їх буде звільнено. Але це треба родити не шляхом переатестацій.

- Переатестацію буде проводити Вища кваліфікаційна комісія суддів…

– Знаєте, в мене є дуже великий сумнів щодо ефективності роботи ВККС. Сьогодні Вища комісія завалена скаргами на суддів. Там понад 10 тисяч скарг сьогодні лежать. Там маленький штат. При такому об’ємі неможливо ефективно виконувати покладену на них роботу навіть по кваліфікації тих чи інших дій суддів. Більше того, у зв’язку з браком часу переатестація проходитиме неякісно. Плюс, може бути викрита корупційна складова, якщо ті, хто може бути позбавлений посади, будуть намагатися пропонувати хабарі і т. д. Я абсолютно переконаний в тому, що те, що зараз відбувається, - це голий популізм, який не принесе результату.

- Тобто, можна, по-перше, сумніватися в прозорості і в тому, що після переатестації залишаться не фахівці, а свої люди?

– Абсолютно правильний висновок. Для того, аби в нас була ефективна система правосуддя, потрібно змінювати саму систему, треба ставити питання про створення незалежного суду, про ефективність роботи самої судової системи. Сьогодні ВСУ в принципі не забезпечує однакові застосування законів на всій території України. А не забезпечує чому? Тому що його позбавили притаманних йому повноважень. Там ціла низка проблем. І переатестацією ми не вирішуємо жодної проблеми.

- Якби громадськість мала хоч якийсь вплив на цю переатестацію, було б краще?

– Не дай бог. Уявіть собі, що громадськість буде атестовувати лікарів. Хто може дати правильну оцінку рівню знань лікаря? Або хто із громадськості може дати об’єктивні оцінку кваліфікації юриста? Тут по-іншому треба ставити питання. Треба щоб судді за своє рішення відповідали перед джерелом влади, тобто перед народом. От як у США. Суддя рік судить, через рік в його окрузі проводиться референдум щодо довіри цьому судді. Якщо люди задоволені, рішення цього судді справедливі – він залишається на посаді. А атестуватиме суддю людина без юридичної освіти… Це навіть не смішно.

 

За матеріалами сайту Голос Столиці
Інші новини:
 
Фотогалерея
Хмаринка тегів