29 січня 1918 року. Ця дата вписана золотими буквами в національну історію України.
Подвиг, який здійснили молоді або й зовсім юні хлопці – студенти-добровольці Університету Святого Володимира, учні старших класів шкіл Києва, історики порівнюють з подвигом 300 спартанців під Фермопілами. Затримавши на два дні наступ в десять разів більших за чисельністю російських більшовицьких військ, посланих Леніним на ліквідацію Незалежності УНР проголошеної IV Універсалом Центральної Ради 22 січня, молоді Герої України дали можливість Симону Петлюрі подавити більшовицьке повстання на заводі Арсенал в Києві, а головне дали можливість українській делегації на мирних переговорах в Бресті добитись визнання незалежності УНР тодішніми провідними країнами Європи і навіть більшовицьким урядом Радянської Росії!
Бій під Крутами – це героїчна сторінка української історії, яка була і є в умовах нової визвольної боротьби української армії проти нової навали російської путінської орди на Донбасі невичерпним джерелом духу нащадкам у боротьбі за волю своєї нації й незалежність рідної держави. Герої Крут пішли в безсмертя, врятувавши честь і гідність українського народу. Їх приклад служіння своєму народові надихає сьогоднішніх Героїв зони АТО, мужніх кіборгів Донецького аеропорту на щоденний героїзм, щоденне бажання знаннями та професійним вмінням ставати гідним будівничим своєї держави.
Вшанування Героїв Крут відбулось з урочистостями й військовими почестями на високому державному рівні як в самих Крутах, так і в столиці на Аскольдовій могилі, в яких взяв участь Президент України Петро Порошенко, представники політичних та громадських організацій, серед яких і активісти КУНу, НРУ, Української партії та ВГО «Просвіта» і МГО «Соловецьке Братство».
Георгій Лук’янчук