Всеукраїнський день бібліотек на Жидачівщині відзначили відкриттям чотирьох безоплатних Інтернет-центрів: у книгозбірнях міст Жидачева та Ходорова, смт. Журавно та Гніздичів. Це стало реальністю завдяки проекту «Бібліоміст», завдання якого перетворити публічні бібліотеки на сучасні громадські центри та підвищити роль бібліотек в українському суспільстві.
В урочистостях, які відбулися у Жидачеві, взяли участь міські та селищні голови, представники влади, голова Благодійного фонду «Добре серце» Олег Канівець, директор Жидачівської РЦБС Віра Костирко, провідний бібліотекар Жидачівської районної бібліотеки Леся Басник, представник програми «Бібліоміст» Юлія Галій, директор Львівської обласної дитячої бібліотеки Лариса Лугова.
Вітаючи працівників бібліотек, Олег Канівець зазначив: «Є багато див на землі, створених природою і зроблених руками людини. Чи не найбільше диво з див - книга, у ній увесь неосяжний світ. Як незгасимий смолоскип, освітлює шлях людині книга. І завжди цей смолоскип був у руках бережливих, надійних, у Ваших руках. Символічно, що саме в день Віри, Надії, Любові і матері їх Софії (мудрості) відзначається це свято. Сама назва - Всеукраїнський свідчить, що це свято не тільки професійне, а загальнонародне, адже саме через бібліотеки, на різних етапах життя, проходить все населення України, бо без книги, нема знань, поступу вперед. Недарма бібліотеку ще називають «аптекою для душі». А дарують людям вічну мудрість книг бібліотекарі. Тож, як записано у стародавньому трактаті: «Воздамо дяку тому, хто допоміг нам легко пройти крізь складний лабіринт книг».
За сприяння Фонду «Добре серце» було закуплено книги різної тематики, як класиків так і сучасників, для поповнення бібліотечних фондів та профінансовано поточний ремонт у кількох книгозбірнях.
Саме на тему ролі сучасних бібліотек, їх прогрес чи регрес, спроможність надавати якісні послуги для читачів ми вирішили поспілкуватися з головою Благодійного фонду «Добре серце» Олегом Канівцем.
- Олеже Леонідовичу, театр починається з гардеробу, а з чого на Вашу думку починається бібліотека?
- Відповідь однозначна – бібліотека починається з книжок. Який зміст бібліотечних фондів – така якість роботи. Книгозбірні мають задовольняти усі запити читачів. Переконаний, що сьогодні бібліотеки не втратили свого значення, а навпаки набирають нових обертів, беручи активну роль у розвитку країни.
Ми маємо славну історію. Першою відомою бібліотекою в Київській Русі була бібліотека Софіївського собору в Києві, заснована князем Ярославом Мудрим. Серед монастирських – відзначалась бібліотека Києво-Печерської лаври (ХІ ст.). У ХVІІ ст. засновано Києво-Могилянську академію і при ній бібліотеку. Також великі бібліотеки були при Львівському, Харківському, Київському і Чернівецькому університетах. Українська інтелігенція активно сприяла створенню публічних бібліотек в Одесі й Харкові наприкінці ХІХ століття. Ми просто не маємо права забувати це, а навпаки, маємо продовжувати славні традиції.
- Отже майбутнє у бібліотек є?
- Безперечно. Ми вступили в епоху інформації та знань. Серед установ, які займаються формуванням і розповсюдженням інформаційних ресурсів, бібліотеки, враховуючи їх роль та значення в інформаційному суспільстві, посіли чільне місце. Свою професійну діяльність бібліотечні працівники спрямовують на створення належних умов національно-патріотичного виховання молодої генерації, засвоєнню духовних цінностей свого народу, підвищенню їх загальноосвітнього і культурного рівня.
Я впевнений, що ні телебачення, ні Інтернет не замінять книжки. А тому потреба у бібліотеках не зникне. Тим більше, сьогоднішнє свято на Жидачівщині проілюструвало, що відтепер Інтернет буде на службі читача та й самого працівника книгозбірні. Подивований великою масовою роботою, яка проводиться у бібліотеках. З метою створення позитивного іміджу бібліотеки, підтверджуючи її статусу як інформаційного довідково-консультативного центру, велике значення приділяється рекламі. Це організація презентаційних днів бібліотек в навчальних закладах міст та сіл, проведення різноманітних заходів, літературно-мистецьких вечорів.
- Крім Жидачівщини у Всеукраїнський день бібліотек Ви також привітали з професійним святом бібліотекарів в своєму рідному місті Стрию.
- Намагаємося бути з людьми не тільки в горі, а й в радості. Я особисто та представники Фонду «Добре серце» 30 вересня побували у чотирьох бібліотеках Жидачівського району та двох у м. Стрия. Зокрема, ми відвідали Стрийську Центральну бібліотеку ім. Маркіяна Шашкевича та Стрийську районну бібліотеку, читачем яких у свій час був і я. Приємно було згадати той запах книг, який ні з чим не можна сплутати, затишну атмосферу, зосереджених і серйозних бібліотекарів.
Фонд «Добре серце» з нагоди свята подарував Стрийській районній дитячій бібліотеці комп’ютер, якого досі у них не було та книги для поповнення бібліотечних фондів, заздалегідь узгодивши перелік необхідних авторів і звісно ж квіти.
Спілкуючись з бібліотекарями бачу, що бібліотечна справа на наших теренах у надійних руках. Перефразувавши класика можна сказати, що поки є такі люди, будуть процвітати й скарбниці людського розуму і знань.
Розмовляла Наталія Карпенкова